ADD’den coşkulu Cumhuriyet Yemeği

ADD’den coşkulu Cumhuriyet Yemeği

Atatürkçü Düşüce Derneği (ADD) Yenişehir Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Yemeği coşkuyla gerçekleşti.

Umut Sitesi’nde gerçekleşen Cumhuriyet Yemeği’ne, ADD Genel Merkez Yöneticileri, çevre ilçelerin şube başkanları, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Program, Yenişehir ADD Başkanı Tayfun Sırman’ın konuşmasıyla başladı. “Atatürk’ten sonra bir kurtarıcı beklemek de hayalcilik olur, yersiz olur.” diyen Sırman, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Cumhuriyeti yaşatmakla yükümlü olanlar işte burada. Hangi siyasi görüşte olursa olsun, ortak noktası Atatürk olan, Cumhuriyet olan insanlar koruyacak Cumhuriyet devrimini. Bu nedenle, Milli mücadele ile kazandığımız bağımsızlığımızı Cumhuriyet’le nasıl taçlandırdığımızı çok iyi bilelim ve çok iyi anlatalım. Şehitlerimizin kanıyla, milletimizin, karda kışta, çamurda yokluk içinde verdiği mücadeleyi iyi anlayalım. Hem de bazılarının öyle küçümsediği gibi basit olmadığını. Dünyanın en güçlü, en zengin, en müreffeh ülkelerine karşı kazanıldığını anlatalım. Lozan Hezimettir diyenlere, Osmanlı’nın imzaladığı Sevr antlaşmasını yırtıp Lozan’ı yapanların çocukları olduğumuzu haykıralım. Sevr anltlaşmasıyla bir avuç toprağı kalan bu milletin Lozan’da Misak’ı milli sınırlarına kavuştuğunu hiç yılmadan tekrarlayalım.”

Gece, sanatçı Tuğrul Uzun’un söylediği ve bağlamasıyla eşlik ettiği birbirinden güzel şarkı ve türkülerle devam etti.