Cumhuriyet Bayramı Mesajı


ADD Başkanı Sırman, “Cumhuriyetimizin 97. yılında hepimiz hem içte hem de dışta başta terör olmak üzere ortak düşmanlarımıza karşı birlikte tavır almalı, karşı koymalıyız, Atatürk Türkiye’sini korumalıyız” dedi.

Sırman, Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. yılı nedeniyle yayınladığı mesajında 29 Ekim’in gururla, mutlulukla ve heyecanla kutlandığını belirtti.

Demokrasinin olanaklarının cumhuriyeti tahrip etmek, cumhuriyetin temellerini zayıflatmak, cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmasının sadece cumhuriyete değil, demokrasiye de en büyük zararı vereceğini vurgulayan Sırman, ‘97 yaşına giren Cumhuriyet mucizesi dost düşman herkese gösterdi ki; Cumhuriyet ile egemenlik anlayışı değişmiştir. Eski egemenlik anlayışı, milli iradeye yani insana dayanan bir egemenlik anlayışına dönüşmüştür.’ dedi.

Cumhuriyetin 97.  yılında somut olarak yaşanılan değişimin en önemli sonuçlarından birinin de kadının toplumdaki konumuyla ilgili olduğuna işaret eden Sırman, şunları kaydetti:

‘Cumhuriyetin toplum anlayışı içinde kadın önce hukuki ve siyasi eşitliğe kavuşturulmuş ve sonra bu hukuki ve siyasi eşitliğin olanakları kullanılarak fiilen toplum içinde kadının konumu henüz istenen düzeyde olmasa da giderek daha ileri bir noktaya taşınabilmiştir.

Bunu daha ileri bir noktaya taşımak ise cumhuriyetimizin bize yüklediği önemli görev ve sorumluluklardan biridir. Bu gerçekler gösteriyor ki, cumhuriyet projesi bir toplumu, bir tarihi değiştirme, yenileme amacıyla gerçekleştirilmiş dünyanın en iddialı projelerinden birisidir. İşte bu nedenle cumhuriyet de bizim, demokrasi de bizim, Atatürk de bizim, laiklik de, inancımız da, ülkemiz de bizim deme günüdür.

Cumhuriyetimizin 97. yılında hepimiz aynı milletin, Türk milletinin bir parçasıyız deme kıvancıyla hem içte, hem de dışta başta terör örgütleri ve emperyalist güçler olmak üzere ortak düşmanlarımıza karşı birlikte tavır almalı, karşı koymalıyız.

Bu anlayış ve inançla başta cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını şükranla anıyor, cumhuriyetimizin 97. yılında şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.’


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir